Kavárna Fara Hukvaldy

Kavárna Fara na Hukvaldech je náš srdcový projekt. 🤍

Počínaje samotným interiérem na staré faře, přes její vybavení a lokalitu, až po menu. Genius loci je na Hukvaldech obrovský, což byl jeden z důvodů, proč jsme na nabídku kývli, i když jsme se předtím zařekli, že kavárnu už nikdy mít nechceme.

Jak to všechno začalo?

S celým projektem kavárny nás oslovilo biskupství Ostravsko-opavské.

Faru odkoupili od místní farnosti, protože ta po zrekonstruování fary v Rychatlicích neměla pro budovu využití.

Původně jsme mysleli, že jim jenom pomůžeme kavárnu vybavit a rozběhnout, ale nakonec jsme u projektu zůstali.

Šli jsme do toho s tím, že chceme kavárnu podle svých představ, ale s ohledem na minulé zkušenosti a rozrůstající se rodinu už nechceme veškerý svůj čas trávit za barem nebo v kuchyni.

Teď si v kavárně plníme svůj sen a díky pražírně jsme ji mohli vybavit přesně tak, jak jsme chtěli.

To nejlepší, co máme

Kavárna je aktuálně naší galerií a degustačním a testovacím podnikem zároveň. V nabídce vždy máme nejnovější kávy z pražírny, aby každý mohl přijít a ochutnat, zjistit, jestli si kávu chce pořídit domů nebo dá přednost jiné. Nebo jestli mu vůbec chutná výběrová káva.

Testujeme tam také, jak se která káva chová v praxi. Jak dlouho a jakým způsobem se nastavuje mlýnek nebo jak různé kávy můžou chutnat. Pořídili jsme pro to ty nejlepší technologie, abychom z naší kávy vytřískali maximum a dokázali vám co nejlépe poradit.

Na mlýnku vždy najdete náš espresso blend Mother-ship a k němu další kávu z aktuální nabídky. V záloze máme také batch brew pro ty, kdo dávají přednost filtrované kávě. Na vyžádání vám naši baristé můžou připravit i V60.

Kromě kávy můžete v kavárně ochutnat také výběr kvalitních sypaných čajů, limonádu z fermentovaného sirupu s nízkým obsahem cukru, studený či svařený mošt nebo výborný tonic to_NIC.

V nabídce také najdete moravská naturální vína Milana Nestarce, gin OMG Žufánek nebo Plantation rum.

Interiér a exteriér

Interiér jsme si dělali sami. Chtěli jsme spolupracovat s umělci, které máme rádi, takže třeba květinovou výzdobu na otevření nám dělala Lucie Králíková z Brna, obrazy jsme si vypůjčili od pana faráře, který nám kontakt s biskupstvím zprostředkoval – to je otec Vítězslav Řehulka – některé ty obrazy jsou originály z přelomu 17. a 18. století. Je tam i akvarel od Císařovského a grafika od Kuby Špaňhela. To jsou takové naše srdcovky. Teď květinovou výzdobu dělá především Mája, ale najdete tam i krásné Květiny od Hany.

Za farou je i zahrada. Není nějak extrémně velká, ale tam je to největší rozšíření naší kavárny: více než 30 míst k sezení. V létě je to úžasné místo, plné květin, ticha, zpěvu místních ptáků a taky kávy.

Hukvaldy a okolí

Hukvaldy jsou proslulé především zříceninou hradu, která se tyčí přímo nad naší kavárnou. Je to jeden z nejrozsáhlejších hradních komplexů v Česku a kromě prohlídky zříceniny sem můžete zavítat i na některou z mnoha kulturních akcí (seznam najdete na webu hradu).

Přímo pod hradem se nachází rozlehlá obora, ve které můžete potkat přes 500 daňků nebo muflonů a projít se jednou z mnoha alejí dubů, buků, kaštanů a lip.

V oboře se také nachází amfiteátr, kde se každoročně odehrává hudební festival hukvaldského rodáka Leoše Janáčka, a socha Lišky Bystroušky na památku premiéry Janáčkovy stejnojmenné opery.

Pokud vás život a dílo Leoše Janáčka zajímá více, můžete také navštívit jeho rodný dům, památník nebo vyhlídku s Janáčkovou lavičkou.

Hned za vesnicí se rozkládají Palkovické hůrky – poměrně neznámá přírodní rezervace s bukovými lesy, turistickými chodníky a krásnými výhledy. Na jejich okraji stojí rozhledna Panorama – Kabátice. Je otevřena 24 hodin denně a vstup nahoru je zdarma.

Náš tajný tip je ale procházka k Věřkovické přehradě anebo cesta do “Hobitína” v oboře.

Jak se tam dostat? To ví jenom Petr s Marií a jejich tři potomci. Takže jestli to chcete vědět i vy, musíte je v kavárně odchytit a zeptat se osobně. Malou nápovědou může být toto video.

Vyzkoušejte kávu doma, kterou znáte z naší Fary!

Naše oblíbené kavárny v Praze
Spojujeme se s Coffee Gardens. Jak bude vypadat QC Lab v Ugandě?
Košík
Categories